Spar 20% på alle løbesko og alt løbetøj her
GODT FODTØJ TIL ALLE FØDDER
Uanset om det er til løb, gang eller vandring - se mere her
Head Porsche 106 Series
Freeride-oplevelsen genopfundet – når teknologi møder design
Head Porsche 106 Series er resultatet af et eksklusivt samarbejde mellem den tidligere alpin-stjerne Aksel Lund Svindalog Porsches chefdesigner Michael Mauer. Resultatet er en freeride-ski, der forener præcision, innovation og æstetikpå højeste niveau.
Den unikke Flax-Rattan-konstruktion og Rattan-Poplar trækerne giver en optimal balance mellem lav vægt, stabilitet og naturlig fleksibilitet. Denne kombination sikrer præcis kraftoverførsel og et harmonisk, flydende skiløb – både i dyb puddersne og på hårdere underlag.
Uden en traditionel topsheet får skien et markant og minimalistisk udtryk, hvor de naturlige fibre står synligt frem – et visuelt symbol på den ærlige og tekniske perfektion, der kendetegner samarbejdet mellem HEAD og Porsche.
Highlights:
Udviklet i samarbejde med Aksel Lund Svindal og Porsche Design
Flax-Rattan konstruktion for ideel vægtfordeling og dæmpning
Rattan-Poplar trækerne giver stabilitet og livlig respons
Synlige naturlige fibre – ingen traditionel topsheet
Maksimal alsidighed på både offpiste og piste
Kombination af HEAD’s tekniske know-how og Porsches design-DNA
En freeride-ski, der løfter grænsen mellem performance og perfektion – skabt til skiløbere, der vil opleve teknologi, håndværk og design i én kompromisløs helhed.
| Køn | Herre, Dame, Unisex |
|---|---|
| Type | Freeride |
| Sportsgren | Skisport |
| Niveau | Rutineret, Ekspert |
| Bredde | 101-130 mm |