TILBUD I LØBEAFDELINGEN

Spar 20% på alle løbesko og alt løbetøj her

GODT FODTØJ TIL ALLE FØDDER
Uanset om det er til løb, gang eller vandring - se mere  her

Ortovox Piz Boé Jacket Herre

2.400,00  DKK
På lager
SKU
615260
Ortovox Piz Boé Jacket Herre er tilgængelig til at købe i intervaller af 1

Ortovox SWISSWOOL PIZ BOÈ JACKET
Fra stejle couloirs i Dolomitterne til urørte pister i Arlberg – SWISSWOOL PIZ BOÈ JACKET er udviklet til krævende skitouring, hvor funktionalitet og bevægelsesfrihed er altafgørende.

Jakken er isoleret med 60 g/m² Swisswool, der giver en perfekt balance mellem lav vægt og effektiv varme på kolde dage. Det slidstærke PERTEX® QUANTUM ydermateriale beskytter mod vind og let nedbør, mens elastiske MERINO AIRSOLATION-indlæg under armene og på ryggen sikrer åndbarhed og maksimal frihed på vej mod toppen.

Alle detaljer er gennemtænkte til brug i alpint terræn: Brystlommerne er placeret, så de er nemme at tilgå selv med rygsæk eller klatresele, hætten er forudindstillet med softshellkant, og de elastiske manchetter og linning holder effektivt kulde og vind ude. Den atletiske pasform og det trekantede quilt-mønster giver jakken et moderne og teknisk udtryk, som matcher dens funktionalitet.

Mere information
KønHerre
TypeHybridjakke
SportsgrenSkisport
Viser butikker tættest på